PSPCommunity.org ورود | ثبت نام | كمك

محمود مقيمي

Mahmood Moghimi

بيشترين بازديد شده

Microsoft Lync Server 2010

سلام،

در این پست قصد دارم در مورد نسل بعدی زیرساخت ارتباطی یکپارچه مایکروسافت صحبت کنم، زیرساختی که خود مایکروسافت ادعا کرده که قادر است کاربران رو در همه وقت، همه جا و به هرطریقی به یکدیگر متصل کند!

این زیر ساخت با نام Microsoft Lync معرفی شده که در واقع یک نام تجاری جدید است برای محصولاتی که با نام های Communications Server, Communication Online و یا Communicator شناخته می شوند. نسخه قبلی این نرم افزار با نام Microsoft Office Communications Server 2007 R2 عرضه شده بود و تاریخچه آن برمی گردد به نسخه 2003 عرضه شده در 29 دسامبر 2003 .

اگر با نسخه های قدیمی این نرم افزار (Office Communications Server) کار کرده باشید میدانید که این نرم افزار در کنار Microsoft Exchange امکان استفاده از Instance Messaging و یا امکاناتی نظیر VoIP, Video Conferencing را برای کاربران شبکه فراهم می نماید؛ بعنوان مثال می توان با راه اندازی آن امکان استفاده از Windows Messenger ، Desktop Sharing, Persistent Group Chat و يا امکاناتي نظير VoIP, Video Conferencing را براي کاربران شبکه فراهم مي نمود.

از جمله امکانات دیگری که در نسخه جدید یا همان Lync Server 2010 مورد توجه می باشند عبارتند از :

افزایش قابلیتهای ارتباطی :

در نسخه جدید قابلیتهای زیادی در جهت بهبود کارآیی ارتباط فراهم شده از جمله

  • فراهم نمودن امکان ادامه تماس، انتقال، نگه داشتن و ... درصورت قطعی ارتباط (Voice Resiliency
  • امکان تعیین نحوه ارتباط و تعداد تماس مجاز با توجه به پهنای باند ارتباطی (Call Admission Control)؛ بعنوان مثال با استفاده از آن می توان ترافیک صوتی را از طریق WAN و ترافیک تصویری را از طریق Internet هدایت نمود تا پهنای باند موجود با مدیریت کامل و بهینه مورد استفاده قرار گیرد،
  • نگه داشتن تماس و امکان ادامه آن از یک دستگاه دیگر (Call Park
  • امکان تماس با پلیس و ارائه جزئیات در خصوص محل تماس گیرنده (E.911 - البته فقط مخصوص US می باشد)،
  • اتصال پشتیبانی از بیشتر سیستمهای ارتباطی بصورت اشتراکی نظیر desk phones, Bluetooth headsets, video conferencing units و … (Common Area Phones) که امروزه در بیشتر سازمانها مورد توجه قرار گرفته است،
  • و ….

مدیریت پهنای باند

همانطوریکه گفته شد، با اضافه شدن امکان Call Admission Control به سهولت می توان پهنای باند مصرفی را مدیریت نمود و مطمئن بود که تماس برقرار شده از پهنای باند کافی برخوردار هستند.

بهبود قابلیهای مانیتوریگ

با استفاده از دشبوردهای مدیریتی جدید می توان بصورت کامل وضعیت کاری سرور را زیر نظر گرفت.

سهولت نصب نرم افزار

در این ویرایش جدید روش نصب با کاهش تنظیمات بسیار راحت تر شده و نیز با ارئه ابزارهای جانبی، مدیر شبکه قادر خواهد بود که Plan خود را پس از طراحی به سرور انتقال داده و تغییرات بصورت خودکار در سرور اعمال گردد.

مدیریت بهتر سرور

در Lync Server 2010 قابلیتهای جدید مدیریتی افزوده شده که کار با سرور را به نحو چشمگیری ساده کرده است. دیگر از آن محیط مدیریتی یک شکل مایکروسافت (MMC) خبری نیست و Microsoft Silverlight 4 جایگزین آن شده است، در واقع این محیط با استفاده از قابلیت های  Windows PowerShell درگاهی جهت انجام وظایف مدیریتی را فراهم نموده است. با استفاده از Web Browser ، دیگر مدیر شبکه محدود نبوده و می تواند از هر سیستمی به Control Panel سرور متصل گردد.

Skill Search

یکپارچگی با شرپوینت

و اما مهمترین ویژگی این بستر جدید امکان یکپارچه شدن با مجموعه محصولات Microsoft Office و البته Microsoft SharePoint است.

با استفاده از این قابلیت کاربران نه تنها از امکاناتی نظیر کنفرانس، چت و … برخواردار شده بلکه با استفاده از ابزار کلاینتی Lync 2010 می توانند بر روی اطلاعات کاربران شرپوینت (Skill, Contact info, …) جستجو کرده و مستقیما از طریق همان نرم افزار Lync 2010 به آنها دسترسی پیدا کنند، یا ازطریق قابلیت Presence Information در پروفایل هر کاربر به راحتی می توان در صورت Online بودن، با او چت و یا ویدئو کنفرانس داشته باشیم.

کاربران Mobile شامل Windows Mobile, Symbian, Blackberry, iPhoneو یا حتی کاربران Mac نیز از طریق Interface های فراهم شده قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر می باشند.

همچنین در صورت نیاز امکان برخورداری از چت در محیط وب نیز برای این نرم افزار بصورت یک Web App فراهم شده است که با استفاده از تکنولوژی Microsoft Silverligh فضایی کاملا پویا و Interactive را نمایان ساخته است. انجام عملیات های از قبیل Chat, Phone Call, Desktop Sharing , Program Sharing, Whiteboard و … به سهولت در این محیط امکان پذیر است.

  image محیط  Microsoft Lync Web App

امکاناتی که در اینجا معرفی شد تنها گوشه از قابلیت های فراوان این زیرساخت جدید برای ارتباط بین کاربران است، اگر به این نرم افزار و قابلیت های جالب آن علاقه مند هستید توصیه میکنم حتما مطالب مربوط به آن در سایت Microsoft و آدرس های لیست شده در قسمت منابع را مطالعه نمایید.

موفق باشید.

منابع :
Posted: Tuesday, May 3, 2011 11:00 AM توسط mahmood56

نظرات

Arash گفته:

محمود جان خیلی خوب بود.

یه ویدئو هم تو سایت MS دیدم که بیل گیتس به صورت آنلاین از Lync استفاده میکنه و به صورت راه دور با افرادی که در جلسه معرفی محصول حضور دارند صحبت میکنه! واقعاً جذاب بود.

ویدئوش تو لینک زیر هست :http://www.microsoft.com/presspass/presskits/office/servers/videogallery.aspx

# May 4, 2011 9:31 PM

mahmood56 گفته:

مرسی آرش جان،

آره واقعا مایکروسافت نرم افزار جالبی ارائه کرده... من که کلی حال کردم!

# May 5, 2011 3:15 PM

رضا شهبازی گفته:

محمود جان خیلی خوب بود نمی دونم چرا مایکروسافت اسم تجاری محصولاتش رو توی

ورژن های جدید تغییر میده ! پست خیلی خوبی بود ممنون

# May 7, 2011 7:31 PM

luckstar گفته:

ممنون از مطلب مفیدتون.

# June 9, 2011 8:11 PM

h.abolhassani گفته:

خیلی خوب بود، ممنون از مطلب مفیدتون

# July 11, 2011 1:18 AM

shaafi گفته:

جناب مقيمي آيا در ايران دوره آموزشي اين برنامه هست

اگر هست لطفا معرفي كنيد

ممنون

# August 15, 2011 9:39 AM
نظرات افراد ناشناس غير فعال مي باشد