PSPCommunity.org ورود | ثبت نام | كمك

بيشترين بازديد شده

نگاهی به انواع لایسنس ها و قیمت های شرپوینت 2010

با توجه به کاربردهای شرپوینت در سه حوزه مختلف اینترانت، اکسترانت و اینترنت، لایسنس های مختلفی در این سه محدوده از طرف مایکروسافت ارائه می شود.

در صورتیکه حوزه استفاده شرپوینت کاربران اینترنتی باشد تنها تهیه لایسنس شرپوینت به ازای هر سرور کافی می باشد، ولی اگر در حوزه اینترانت باشد و یا اینکه در حوزه اینترنتی هم بخواهیم برخی محتوای سایت از طریق کاربران در شبکه داخلی مورد استفاده قرار گیرد نیاز به خرید لایسنس CAL (Client Access License) اجباری می باشد و بایستی به ازای هر کاربر یا به ازای هر دستگاه کامپیوتری که اتصال به شرپوینت از طریق آن صورت می گیرد هزینه لایسنس پرداخت گردد.

با توجه به اینکه شرپوینت یک بسته نرم افزاری می باشد و در دو نسخه Standard و Enterprise ارائه شده است بر حسب نیاز سازمانها و کاربری های مورد نیاز می تواند تقریبا از 4000 تا 80000 دلار هزینه در بر داشته باشد، که البته براساس تعداد کاربران استفاده کننده می تواند بیشتر هم باشد.

به هر حال یک بسته شرپوینت می تواند شامل گزینه های زیر جهت تهیه لایسنس باشد:

SharePoint 2010 for Internet Sites, Enterprise

SharePoint 2010 for Internet Sites, Standard

SharePoint Server 2010

SharePoint 2010 CAL, Standard

SharePoint 2010 CAL, Enterprise

FAST Search Server for SharePoint 2010

برای اطلاع از قیمت هر کدام می توانید نگاهی به سایت Nextag بیاندازید .

شرکت Bamboo Solutions در سایت خود یک ماشین حسابی را طراحی کرده است که با گرفتن اطلاعاتی مانند تعداد کاربران، تعداد سرورهای WFE و تعداد سرورهای SQL Server و همچنین انتخاب نام محصولات مورد نظر قیمت کل را محاسبه کرده و در اختیار شما قرار می دهد.برای دیدن این ماشین حساب به اینجا مراجعه نمائید.

موفق باشید.

کتابخانه اسناد دیجیتالی (Asset Library)

یکی از امکانات قابل توجه دیگری که امروز می خواهم به شما معرفی کنم کتابخانه دیجیتالی در SharePoint 2010 می باشد. از این کتابخانه برای نگهداری و مدیریت فایل هایی با فرمت های عکس، صدا و ویدئو استفاده می شود. این کتابخانه امکانات پیشرفته ای را برای کنترل و مدیریت اسناد دیجیتالی در اختیار سازمانها قرار می دهد.

برای ایجاد کتابخانه از نوع Asset کافی است در صفحه ایجاد شرپوینت از بخش کتابخانه بر روی Asset Library کلیک نموده و اسمی را به آن بدهید.

در این کتابخانه از سه نوع Content Type به نام های Image، Audio و Video استفاده شده است که پس از بارگذاری فایل مورد نظر بایستی محتوای مربوطه انتخاب گردد.

clip_image002

clip_image004

clip_image006

clip_image008

وب پارت تازه ها (What’s News)

 

یکی از وب پارت های جالبی که توی شرپوینت 2010 وجود داره، وب پارت What’s news هستش که برای من جالب بود و خواستم تو این پست اونو به شما هم معرفی کنم، امیدوارم که به کارتون بیاد.

این وب پارت برای نمایش آیتم های جدید در لیست ها و کتابخانه های انتخاب شده موجود در سایت به کار می رود. در زیر نحوه استفاده و تنظیم این وب پارت را برایتان توضیح می دهم:

1. برای استفاده از این وب پارت بایستی ابتدا ویژگی "Group Work Lists" را بر روی سایت فعال کنید.

2. پس از اینکه ویژگی فوق را فعال کردید، به صفحه مورد نظر رفته و لیست وب پارت ها را باز کنید و از بخش Social Collaboration وب پارت What’s New را انتخاب کرده و آنرا به صفحه اضافه کنید.

3. حالا برای انجام تنظیمات مربوط به وب پارت بر روی گزینه open the tool pane کلیک نمائید تا پنجره مربوطه باز شود.

clip_image001

در قسمت Data شما می توانید تعداد روزها و تعداد آیتم های قابل نمایش را مشخص کنید.

در قسمت Target List می توانید لیست مورد نظر را انتخاب نمائید و همچنین در این قسمت گزینه ای وجود دارد که فیلدهایی از لیست منتخب را نمایش می دهد که ماهیت Person را دارند مانند Created By ، Modified By و هر فیلد دیگری که بر این نوع باشد انتخاب این گزینه جهت فیاتر کردن نمایش داده ها بر اساس شخص لاگین شده می باشد و اختیاری می باشد.

clip_image002

برای اضافه کردن لیست ها و کتابخانه های بیشتر بر روی Add List کلیک کنید.

*نکته ای که وجود دارد این است که لیست هایی در این قسمت قابل مشاهده هستند که ستون Modified آنها ایندکس شده باشد، که برای این کار بایستی به قسمت تنظیمات لیست یا کتابخانه مورد نظر رفته و بر روی گزینه Indexed Columns کلیک کرده و از صفحه مربوطه ستون Modified را انتخاب کنید.

در مورد این وب پارت می تونید به پست Laura هم نگاه کنید.

تغییرات بانک اطلاعاتی در شیرپوینت 2010

در شیرپوینت 2010 مدل پایگاه داده ای بطور چشمگیری دستخوش تغییرات قرار گرفته است، بطوریکه باعث توزیع داده های اطلاعاتی در دیتابیس های مختلفی شده است.

این تغییرات در سه حوزه انجام شده است، معماری، پایگاه داده و جداول جدید

تغییرات معماری

در شرپوینت 2007 ساختار ذخیره سازی اطلاعات به این صورت بود که تمام اطلاعات در table های بزرگی ذخیره سازی می شدند (مانند لیست ها، مجموعه سایت ها، صفحات و غیره) که باعث پایین آمدن کارآیی SQL Server در پروژه های بزرگ عملیاتی شده بود. به عنوان مثال زمانیکه کاربران زیادی بطور همزمان از یک محتوای مشابهی در مجموعه سایت استفاده می کردند باعث می شد تا SQL Server جدول داده ای مربوطه را قفل کند تا زمانیکه آن افراد محتوای در اختیار را آزاد نمایند. و یا محدودیت تعداد رکورد های اطلاعاتی که در لیست ها ذخیره سازی می شد و همچنین محدودیت نمایش تعداد آیتم ها در نماهای نمایشی لیست ها.

در SharePoint 2010 تغییراتی که در ساختار پایگاه داده ای آن انجام شد باعث حل این مشکلات و موارد شده است بطوریکه می توانید میلیون ها رکورد اطلاعاتی را در لیست نگهداری کنید. همچنین محدودیت حجمی 100GB برای هر Content Database دیگر مسئله مهمی نخواهد بود.

دیتابیس های جدید

در شرپوینت 2010 معماری Shared Service دیگر مثل گذشته نیست و تغییراتی کرده است بطوریکه هر سرویس ساختار مستقلی از دیگر سرویس ها دارد. معماری این سرویس تحت تاثیر نوع اطلاعات و تنظیماتی است که هنگام ایجاد ذخیره می شوند و هر سرویس دیتابیس خودش را دارد.

در شرپوینت 2007 پس از عملیات نصب ما شش دیتابس در SQL Server مشاهده می کردیم:

   1 -  Central Administration - [SharePoint_AdminContent<GUID>]

   2 -  Configuration - [SharePoint_Config]

   3 -  SSP - 3 databases for SSP settings, MySites, and Search

   4 -  Web Application - custom database

در مدل شرپوینت 2010 نیز به جز شماره 3 بالا، ما هنوز دیتابیس های مربوط به Central Administration و  غیره را داریم ولی در مورد SSP ما به ازای هر سرویس دیتابیس جداگانه مربوط به آن را داریم به عنوان مثال دیتابیس مربوط به AccessServices ، MetadataServices ،WebAnalyticsReporting و غیره . بنابراین در ساده ترین حالت ما 15 دیتابیس خوایم داشت.

در مورد دیتابیس پروفایل افراد(User Profile) نیز ما 3 دیتابیس خواهیم داشت : دیتابیس Profiles که حاوی اطلاعات واقعی پروفایل ها می باشد، دیتابیس Syncronization که حاوی تنظیمات خارجی هر پروفایل می باشد و دیتابیس Social Tagging که شامل تگ ها و یادداشت های ایجاد شده توسط افراد می باشد.

تغییرات ایجاد شده در دیتابیس Configuration شرپوینت

تغییرات زیادی در جداول بانک اطلاعاتی Configuration رخ داده است . در زیر به جداولی که به این بانک اطلاعاتی اضافه شده اند اشاره شده است:

 • AllFileFragments
 • AllListAux
 • AllListPlus
 • AllListUniqueFields
 • AllLookupRelationships
 • AllWebParts (Renamed from WebParts)
 • CustomActions
 • Resources
 • SharedAccessRequest
 • SiteDeletion
 • SolutionResourceUsageDaily
 • SolutionResourceUsageDailyOriginal
 • SolutionResourceUsageLog
 • SolutionResourceUsageLogWindowed
 • Solutions
 • WebsPlus
 • راهکارهای Windows SharePoint Service 2007 برای مدیریت داده ها در حجم وسیع اطلاعات

  در این مطلب، چند نمونه بزرگ عملیاتی از شرکت های بزرگ که برای مشارکت و ذخیره سازی مستندات در حجم های بالای TB(ترابایت) از فناوری SharePoint استفاده می کنند آورده شده است.

  لازم به ذکر است کلیه مطالب نقل قول از شرکت های استفاده کننده می باشد که در سایت رسمی مایکروسافت منتشر شده است. برای دیدن این مطالب کلیک نمایید.

  SharePoint Technet را بصورت آفلاین مطالعه کنید
  نسخه CHM شرپوینت را از Technet دانلود کنید.
  تغییر صفحه Display Form جهت نمایش آیتم های مرتبط به یک مورد

  سلام دوستان

  امروز می خواهم در مورد یکی دیگر از تریکهای Data View ها خدمتتون توضیح بدم. قبلا در یکی از پست هایم به برخی از آنها اشاره کردم که برای نمایش اطلاعات بصورت Cross Site بود. در این پست می خواهم در مورد نمایش اطلاعات مرتبط به یک مورد را که بصورت Lookup بهم وصل می باشند در صفحه DispForm.aspx خدمتتون ارائه کنم.

  برای مثال من دو تا لیست دارم به نام های Projects و Tasks ، و این دو تا لیست از طریق فیلد نام پروژه در لیست Tasks بصورت Lookup به یکدیگر وصل می باشند. حالا می خواهم وقتی کاربر در لیست Projects بر روی یکی از آیتم ها کلیک می کند تا مشخصات آنرا مشاهده نماید، درهمان صفحه تمام Task های مرتبط با آنرا نیز مشاهده نماید.

  clip_image002

  خوب همانطور که می دانید صفحه ای که مشخصات یک آیتم را نمایش می دهد DispForm.aspx نام دارد و آنرا می توان از طریق SharePoint Designer باز نموده و در آن تغییراتی را اعمال نمود. قبل از اینکه تغییراتی را در این صفحه اعمال کنید بهتر است تا یک کپی از آن تهیه نمایید.

  clip_image004

  خوب من صفحه DispForm.aspx مربوط به لیست Projects را باز می کنم و در انتهای صفحه یکweb Part DataView اضافه می نمایم.

  clip_image006

  حالا باید مشخص کنم که این وب پارت چه اطلاعاتی را نمایش دهد. از قسمت Data Source Library لیست Tasks را انتخاب می کنم و پس از کلیک بر روی آن از طریق گزینه Show Data فیلدهای مورد نظر را انتخاب می کنم و به DataView اضافه می نمایم، به این صورت یک DataView با فیلدهای انتخابی در صفحه DispForm.aspx دارم که البته تمام اطلاعات را نمایش می دهد.

  در این مرحله باید کاری کنیم که فقط موارد مرتبط به پروژه انتخاب شده را در DataView نمایش دهد. این کار به این صورت عملی خواهد بود که اطلاعات موجود در DataView را بر اساس ID پروژه انتخاب شده فیلتر نماییم.

  clip_image008

  خوب الان من باید یک پارامتر برای DataView تعریف کنم. اسم این پارامتر را ProjectID انتخاب می کنم و نوع آنرا QueryString تعیین می نمایم.

  clip_image010

  در این مرحله باید DataView را بوسیله پارامتر تعریف شده فیلتر نماییم.

  clip_image012

  ولی مشاهده می کنید که DataView فیلتر نشد و تمام محتوا را نمایش می دهد. خوب کاری که باید در این مرحله انجام دهید این است که در قسمت کد مربوط به DataView کدی را اضافه نمایید. در نمای کد مربوط به DataView به دنبال تگ SPDataSource بگردید.

  clip_image014

  در داخل این تگ مشخصه ای به نام Select Command وجود دارد که با تغییر آن می توان به محتوای ID دسترسی پیدا نمود. در حالت معمولی محتوای Select Command بصورت زیر می باشد که غیر قابل خواندن می باشد.

  clip_image016

  من این کد را تغییر داده ام، اگر نگاه کنید متوجه می شوید که همان زبان CAML query می باشد.

  clip_image018

  در این مرحله اگر به تگ FieldRef مشخصه LookupId را اضافه کنیم و مقدار آنرا برابر ‘True’ قرار دهیم، می توانیم به مقدار Lookup ID دسترسی داشته باشیم.

  clip_image020

  خوب حالا اگر تغییرات انجام شده را ذخیره نموده و صفحه را اجرا نمایید، مشاهده می کنید که بدرستی کار می کند.

  امیدوارم که این پست به دردتان خورده باشد. اگه مشکلی داشتید حتما برام یادداشت بذارید.

  Posted: Sunday, April 12, 2009 9:36 PM توسط jamal | پيام 1
  در زمینه: , , ,
  10 سایت برتر اینترنتی شرپوینتی

  سایت CUIcreative.com لیستی از تعدادی سایت اینترنتی شرپوینتی را که از نظر طراحی گرافیکی و سفارشی سازی و همچنین توسعه جزء 10 سایت برتر می باشند منتشر کرده است. کسانی که فکر می کنند ظاهر شرپوینت را نمی شه تغییر داد یه سر به این سایت ها بزنند.

  1- Hawaiian Airlines

  2- Western Australia

  2

  3- New Zealand Automobile

  3

  4- Kroger

  4

  5- SwissArmy

  5

  6- CarlsbergGroup

  6

  7- FlyBuys

  7

  8- Emerson

  8

  9- Energizer

  9

  10- Cannon Technology Solutions

  10

  Posted: Sunday, April 12, 2009 9:07 PM توسط jamal | پيام 0
  در زمینه: , ,
  منتقل کردن یک زیر سایت به مکانی دیگر

  سلام دوستان

  با توجه به اینکه امکان گرفتن Backup از زیر سایت ها با استفاده از دستور Backup غیر ممکن است، راه حلی که برای این کار وجود دارد استفاده از دستور Export در ابزار Stsadm می باشد. با استفاده از این دستور می توانید زیر سایت مورد نظر را ذخیره نموده و با استفاده از دستور Import آنرا در مسیر مورد نظر در همان سرور و یا سرور دیگر کپی نمود. البته این دستور مانند دستور Backup نمی تواند جریان های کاری، پیغام ها، Featureها، Solutionها و وضعیت Recycle-bin را ذخیره نماید ولی تنها راهی است که برای انتقال یک زیر سایت وجود دارد.

  برای استفاده از این دستور بعد از اینکه صفحه Command Prompt داس را باز نمودید، وارد دایرکتوری Bin شده و دستور Export را به شکل زیر به کار برید:

  stsadm -o export -url <URL name> -filename <export file name>

    Url name آدرس زیر سایتی است که می خواهید آن را منتقل نمایید، و file name مسیری است که می خواهید زیر   سایت را در آنجا ذخیره نمایید.

  بعد از اینکه عمل export با موفقیت انجام شد، پیغام زیر در صفحه Command نمایش داده می شود.

  Operation completed successfully.

  احتمالا اگر با خطایی مواجه شدید می توانید به فایل export.log که در همان مسیری که مشخص نمودید مراجعه کرده و علت را جویا شوید.

  حالا برای بازگرداندن زیر سایت در مسیر مورد نظر می توانید دستور Import را به شکل زیر به کار برید:

  stsadm -o import -url <URL name> -filename <import file name>

  در این دستور نیز می توانید با مشخص کردن آدرس زیر سایت و آدرس فایل مورد نظر عمل بازگردانی را انجام دهید و  در  صورت مواجه با خطا نیز می توانید به فایل import.log مراجعه نمایید.

  گرفتن نسخه پشتیبان و بازگردانی آن (بخش اول)

  با توجه به اینکه SharePoint به عنوان یک ابزار قوی و فوق العاده برای مدیریت اطلاعات در سازمانها تلقی می شود، بعد از نصب و راه اندازی آن در محیط های اجرایی مشاهده می شود که اطلاعات ذخیره شده در آن روز به روز به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می کند. خوب به نظرتان چطور می توان از این اطلاعات محافظت نمود؟

  بله درست است با گرفتن نسخه پشتیبان می توان آنها را از بروز حوادث احتمالی نجات داد. به نظر من یک مدیر شرپوینت باید این کار را در الویت کارهای خود قرار داده و با طراحی و برنامه ریزی درستی برای این کار اقدام به گرفتن نسخه پشتیبان با زمان بندی مناسب نماید.

  در این مقاله قصد دارم تا در مورد روش های مختلف گرفتن نسخه پشتیبان و بازیابی کردن آنها با استفاده از ابزارهای شرپوینت و روش های MS SQL و همچنین با استفاده از ابزارهای جانبی دیگر برایتان توضیح دهم.

  چه اطلاعاتی نیاز به حفاظت شدن دارند؟

  این سوال رو می شه این طور مطرح نمود که ما چه اطلاعاتی را نیاز داریم که از آنها نسخه پشتیبان تهیه کنیم تا در مواقع حساس برای بازگرداندن، بتوانیم از آنها استفاده نماییم؟

  برای پاسخ به این سوال می شه این طور گفت که اطلاعات مربوط به SharePoint در جاهای مختلفی از دیتابیس نگهداری می شوند. و روش های مختلفی برای Backup گرفتن و Restore نمودن اطلاعات در SharePoint وجود دارند، که در صورت مواجه شدن با اتفاقات احتمالی باید تشخیص دهیم که چه روشی را بکار گیریم تا بهترین نتیجه را بگیریم. به عنوان مثال برای بازیابی اسناد پاک شده از مخازن اسناد، اشتباه است که بخواهیم یک سایت را Restore کنیم و باید از امکانات بازیابی در سطح مخازن اسناد استفاده کنیم.

  دیتابیس های SharePoint

  برای اینکه درک بهتری از ساختار ذخیره سازی اطلاعات در SharePoint داشته باشید، باید بدانید که تمام اطلاعات سایت های SharePoint در دیتابیس SQL نگهداری می شوند. این اطلاعات شامل داده ها، اطلاعات پیکره بندی و سفارشی سازی هایی می باشند که توسط کاربران انجام می شود.

  SharePoint از انواع مختلفی از دیتابیس ها که بصورت Table های جداگانه می باشند، بسته به این که WSS یا MOSS باشد استفاده می نماید.

  بانک اطلاعاتی

  محتوا

  Content Databases (MOSS and WSS)

  تمام اسناد، اخبار، لینک ها، تقویم ها، تماس ها و تمام وب پارتها و تنظیمات مربوطه و تمامی سفارشی سازی هایی که توسط SharePoint Designer بر روی سایت ها انجام می شود.

  Config Database (MOSS and WSS)

  اسامی تمام Team Site ها و پیکره بندی مربوط به آنها، همه مجموعه سایت ها و پورتال ها و تمامی پیکره بندی های عمومی که بر روی سرور SharePoint انجام شده است.

  SSP Content Database (MOSS Only)

  تنظیمات مربوط به Excel Service ، Audience groups و تمام اطلاعات مربوط به پروفایل اشخاص که بصورت دستی وارد شده و یا از AD، LDAP و یا منابع BDC وارد شده اند. و تمام تنظیمات مربوط به ایندکس و جستجوی اطلاعات.

  My Site Content Database (MOSS Only)

  تمام محتویات شخصی مربوط به کاربران که در My Site نگهداری می شود.

  v      این نکته را به یاد داشته باشید که SharePoint ممکن است بیش از یک Content Database داشته باشد و در هنگام backup گرفتن مطمئن شوید که از تمامی آنها backup گرفته اید.

  فایل های SharePoint

  اگر از تمامی دیتابیس ها بدرستی Backup گرفته باشید قادر خواهید بود تا همه داده ها و پیکره بندی های مربوطه را که در بالا به آنها اشاره شد بازیابی نمایید. اما زمانیکه کل سرور به دلایلی با خرابی مواجه شده باشد باعث از بین رفتن اطلاعات SharePoint خواهد شد که برخی از این اطلاعات در فایل های سیستمی موجود می باشند. همانطور که می دانید انواع مختلفی از سرورهای شرپوینتی را می توانیم در یک ساختار فارم داشته باشیم که هر کدام نقش های مختلفی را به عهده دارند:

  ü       سرور Front-End : سرور شرپوینتی که مسئولیت پاسخ دهی به درخواست های کاربران را دارد و می تواند به عنوان یک یا چند نقش مختلف را داشته باشد.

  ü       سرور Back-End  : سروری که دیتابیس SQL را اجرا می کند. (SQL Express or MS SQL Server)

  اگر شما از سرورهای مجزا برای سرویس های وب و دیتابیس استفاده می کنید، باید دقت کنید که در زمان گرفتن Backup از هر دوی آنها نسخه Backup تهیه کنید که هر دو سرور دارای اطلاعات اساسی شرپوینت می باشند.

  همانطور که در بالا دیدید، تمام اطلاعات در سرور Back-End (SQL Server) نگهداری می شوند و سرور Front-End نیز شامل اطلاعاتی است که نشان می دهد که چه نقش هایی در فارم شرپوینت وجود دارند. این نقش ها را در زیر می توانید مشاهده کنید:

  Front-End Role

  Data Stored in the File System of This Server

  Web

  General SharePoint binary filesDefault site definitions, CSS files and WSS themesCustomized site definitionsCustomized CSS filesCustomized WSS themesCustomized Web Part filesCustomized IIS Metabase settings, including virtual servers

  Search

  General SharePoint binary filesCopy of Index files (used by the search engine)

  Index

  General SharePoint binary filesIndex files generated by the crawler process

  Excel Services

  General SharePoint binary files

  Central Administration

  General

  v      از جدول بالا می توان نتیجه گرفت که سروری که نقش Web را دارد می تواند مهمتر از بقیه باشد، بخصوص زمانیکه شما تغییرات و سفارشی سازی زیادی در محیط شرپوینت انجام داده باشید. اگر این اطلاعات از بین بروند در صورتیکه نسخه پشتیبان از آن را نداشته باشید برای بازگرداندن تمام تغییرات انجام شده باید آنها را بصورت مستند داشته باشید.

  v      اگر سرور Search دچار خرابی گردد، هیچ جای نگرانی وجود ندارد چون با نصب دوباره شرپوینت، فایل های ایندکس از سرور ایندکس دوباره کپی خواهند گردید.

  v      اگر سرور ایندکس دچار خرابی گردد، تا حدودی با مشکل مواجه خواهید شد، چون در صورت نداشتن پشتیبان و با وجود حجم زیاد اطلاعات، زمان زیادی را باید صرف ایندکس نمودن فایل ها نمایید که در طول این مدت کاربران نمی توانند از سرویس جستجو استفاده نمایند.

  v      اگر سرویس اکسل و یا Central Administration دچار خرابی گردد، با نصب دوباره SharePoint می توانید آنها را بازگردانید چون هیچ اطلاعاتی بر روی آنها وجود ندارد.

  روش های گرفتن نسخه پشتیبان

  همانطور که در ابتدا گفته شد روش ها و ابزارهای مختلفی برای این کار وجود دارند. در این قسمت به ابزارهایی را که خود شرپوینت در اختیار می گذارد اشاره می کنم:

  §         STSADM : گرفتن نسخه پشتیبان و بازیابی از مجموعه سایت ها بطور کامل.

  §         Central Administration : گرفتن نسخه پشتیبان از کل محیط شرپوینت و یا Web Application ها بطور کامل.