PSPCommunity.org ورود | ثبت نام | كمك

آرش آقاجانی (Arash Aghajani)

Technical Persian Blog Focus on Microsoft SharePoint Products and Technologies

اخبار

بيشترين بازديد شده

معرفی آفیس 365 و امکانات آن - بخش اول

سلام دوستان

امروز قصد دارم با یک پست هیجان انگیز شما را با امکانات و دنیای جذاب آفیس 365 کاملترین سرویس تحت کلاد یا ابری مایکروسافت آشنا کنم. دنیایی که سرشار از امکانات و نرم افزارهای حرفه ای برای شما و کسب و کار شماست.

این پست شامل قسمتهای مختلفی است که به صورت زیر تشریح خواهم کرد :

1- آفیس 365 چیست ؟

آفیس 365 برند مایکروسافت میباشد که به مجموعه ای از نرم افزارها و سرویس هایی که در قبال عضویت کاربر به ایشان ارائه می گردد، گفته می شود. آفیس 365 اولین بار در سال 2011توسط مایکروسافت عرضه شد. آفیس 365 و مجموعه نرم افزارها و سرویس های آن بر روی سرورهای قدرتمند مایکروسافت در چندین نقطه دنیا و تحت کلاد (Cloud) هاست و میزبانی می شود و مایکروسافت کاملترین سیستم های امنیتی و پشتیبانی را برای نگهداری از اطلاعات آفیس 365 به کار گرفته است. برای استفاده از نرم افزارها و سرویس های آفیس 365 میبایست نسبت به خرید اشتراک یا اکانت عضویت اقدام نمایید. این اشتراک ها به صورت ماهانه و یکساله توسط مایکروسافت ارائه می گردد.

2- نرم افزارها و سرویس ها آفیس 365

آفیس 365 مشتمل بر چندین نرم افزار و سرویس می باشد که مایکروسافت هر چند وقت سرویس ها و نرم افزارهای جدیدی را به آن اضافه می کند. همه این سرویس ها از طریق کنترل پنل اختصاصی آفیس 365 که به صورت آنلاین در اختیار کاربر قرار می گیرد، قابل مدیریت میباشد.

1

این نرم افزارها و سرویس ها با آخرین تغییرات عبارتند از :

 • Mail یا Outlook

سرویس مدیریت ایمیل های شما در آفیس 365 میباشد. شما میتوانید پس از تنظیم و راه اندازی Exchange در آفیس 365 از قابلیت های ایمیل سازمانی که بر روی سرورهای مایکروسافت هاست می شود استفاده نمایید.

2

 • Calendar

سرویس تقویم سازمانی می باشد که رویدادهای شما در سازمانتان را در محیط آفیس 365 مدیریت می نماید.

3

 • People

سرویس افراد یا سازمان شما میباشد. که لیست مخاطبان شما در داخل و خارج از سازمان را مدیریت میکند.

4

 • Yammer

سرویس اشتراک اطلاعات سازمانی بین تیم های مختلف در قالب فایل، متن، پیام و … می باشد.

6

 • Newsfeed

همان Mysite شیرپوینت میباشد که گزارشی از آخرین خبرها و اتفاقات در فضای شیرپوینت و آفیس 365 را به کاربر نمایش می دهد.

7

 • OneDrive for Business

فضای وان درایو برای اشتراک گذاری فایل ها و اسناد شما میباشد که اگر اکانت آفیس 365 را خریداری کرده باشید، فضایی حدود 1 ترابایت به شما اختصاص خواهد یافت!

8

 • SharePoint

آفیس 365 نرم افزار شیرپوینت را به صورت آنلاین در اختیار شما قرار خواهد داد که بر روی سرورهای مایکروسافت هاست میشود. شیرپوینت هاست شده نسخه 2016 میباشد و شما میتوانید با تغییر زبان آن به فارسی دری، از امکانات زبان فارسی آن بهره مند شوید!

9

 • Planner

ابزار Planner یکی از جدیدترین محصولات مایکروسافت است که به افیس 365 اضافه شده است. این ابزار در اواسط سال 2016 به آفیس 365 اضافه شد. با استفاده از پلنر میتوانید برنامه ریزی کارها و پروژه ها و وظایف مرتبط با هر کدام از پروژه ها را به بهترین شکل ایجاد و مدیریت نمایید. ایجاد گزارشات متنوع و قابلیت اشتراک اطلاعات بین افراد و تیم از امکانات مهم این سرویس است.

11

10

 

 • Tasks

نسخه ابتدایی از پلنر می باشد که در سطح ایمیل و آتلوک تعریف می شود و صرفا جهت ایجاد تسک و وظایف جاری استفاده می شود.

5

 

 • Power BI

یکی از محصولات حرفه ای و قدرتمند مایکروسافت در آفیس 365 پاور بی آی میباشد. این ابزار امکان تولید گزارشات مختلف از بیش از 50 بانک اطلاعاتی مختلف را به شما میدهد. Power BI از طریق کانکتور اختصاصی به نام Data Gateway می تواند به پایگاه های اطلاعاتی سازمان شما متصل شده و از این داده های سازمانی گزارشات محتلف را روی بستر کلاد یا ابری مایکروسافت نمایش دهد. شما میتوانید گزارشات مورد نیاز خود را از طریق نرم افزار Power Bi Desktop تولید و بر روی اکانت آفیس 365 خودتان پابلیش یا منتشر نمایید. در این حالت با دسترسی های محتلفی که بر روی گزارشات اعمال میکنید میتوانید به سایر همکاران خود دسترسی مشاهده گزارشات را در بستر وب بدهید.

pbi1

pbi2

امیدوارم تا اینجا با امکانات آفیس 365 آشنا شده باشید…سایر سرویس های آفیس 365 را در پُست بعدی برای شما عزیزان تشریح خواهم کرد.

موفق باشید Smile

نصب مجموعه آپدیت های شیرپوینت در 30 دقیقه به جای 5 ساعت!

سلام دوستان و همکاران عزیز

یکی از دغدغه های ادمین ها و مدیران زیرساخت های شیرپوینت، زمانبر بودن نصب مجموعه آپدیتها یا Cumulative Update ها بر روی سرورها و فارم شیرپوینت می باشد.

اگر این کار را قبلا انجام داده باشید، مطمئنا با یک مدت زمان حدود 4-5 ساعته برای نصب کامل یک مجموعه آپدیت مواجه شدید. بنده هم این تجربه رو داشتم و زمانی که تعداد سرورهایی که قرار هست این آپدیت ها بر روی آنها نیز نصب شود، انجام آن برای مدیران شیرپوینت به خصوص در محیطهای عملیاتی استرس زا و وقت گیر می شود.

علت طولانی شدن زمان نصب مجموعه آپدیت ها، درگیر شدن CPU و پردازش های زیاد روی سرور میباشد که در حین عملیات نصب، پردازش های سرویس های App Fabric و Search و … میزان CPU بالایی را اشغال می کنند، یا به عبارتی با فعال بودن این سرویس های شیرپوینت و با افزایش میزان Thread های پراسس ها، مدت زمان درگیر شدن CPU (CPU Time) بیشتر می شود.

حال برای اینکه این مدت زمان کاهش پیدا کند، Russ Maxwell از مایکروسافت دستور پاورشلی را نوشته که با استفاده از آن می توانید این مدت زمان طولانی حدود 5 ساعته نصب مجموعه آپدیت ها را به حدود 30 دقیقه کاهش بدید! Russ در دستوراتی که نوشته سعی کرده با استاپ کردن و استارت کردن به موقع سرویسهای شیرپوینت زمان نصب را کاهش دهد.

اما نحوه استفاده :

 1. فایلهای نصب مربوط به مجموعه آپدیت CU مورد نظرتون رو از سایت مایکروسافت دانلود کنید و در یک فولدر ذخیره کنید.
 2. فایل پاورشل رو از این آدرس دانلود کنید و در همان فولدر فایلهای CU کپی کنید.
 3. اکنون دستور پاورشل رو از طریق SharePoint 2013 Management Shell اجرا کنید.
 4. پاورشل اتفاقات را به شما نمایش میدهد و به صورت خودکار شروع به نصب مجموعه آپدیت میکند.
 5. پس از تکمیل عملیات نصب که حدود 30 دقیقه زمان خواهد برد، یکبار COnfiguration Wizard SharePoint رو اجرا کنید.

 

امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه Smile

مایکروسافت GigJam

GigJam جدیدترین و کاربردی ترین ابزار مایکروسافت برای افراد در سازمان ها می باشد که مشغله کاری بالایی دارند. این ابزار با فضایی که به شکل یک صفحه می باشد، به شما اجازه می دهد کارهای جاری و روزانه خود را از خواندن و مشاهده ایمیل سازمانی در آتلوک تا تعامل با مشتری از طریق CRM یا Salesforce و یا مشارکت در یک پروژه را به سریعترین شکل و در یک فضای تعاملی انجام دهید.

images

GigJam یک ابزار مدیریتی تعاملی برای کارهای در دست می باشد که با استفاده از سرویس های مختلفی که به صورت پیش فرض توسط مایکروسافت در آن تعبیه شده، به شما در تسریع انجام امور جاری در سازمان و یا به صورت شخصی کمک می نماید.

شما با ایجاد یک gig صاحب آن gig می شوید و در این gig میتوانید انواع کارتهای مختلف را براساس نیاز خود ایجاد کنید و آنها را به سرویس های خارجی تعبیه شده متصل کنید. این سرویس ها شامل DropBox، Dynamics، Google, Office 365, Outlook , OneDrive , Salesforce  و Wunderlist و …. می باشد.

22

سپس می توانید کارتهای خود را که میتواند شامل یک ایمیل، یک سند یا یک وظیفه باشد را با دیگر همکاران خود یا مشتریان به اشتراک بگذارید آنهم با ایجاد یک علامت دایره از طریق موس بر روی یک کارت!

2016-05-19 (3)

همچنین با بر گرداندن یک کارت می توانید روی آن کارت یا سرویس یادداشت قرار دهید و آنرا به کاربری که با او در حال تعامل هستید به اشتراک بگذارید. با علامت ضربدر “X” بر روی یک بخشی از کارت می توانید آن بخش از اطلاعات را از کاربری که با وی در حال تعامل هستید پنهان کنید.

GigJam به صورت کامل با کرتانا سرویس هوشمند مایکرسافت یکپارچه هست و میتوانید از طریق کرتانا به gig فرمان دهید تا یک کارت را برایتان ایجاد کند یا آنرا به اشتراک بگذارد.

در تصویر بالا من یک gig ایجاد کردم که به ترتیب از راست وظایف من در wunderlist و در وسط یک فایل ورد از یک قرارداد و در سمت چپ هم یک کارت جهت اتصال به وان درایو را در آن قرار دادم! این ساده ترین استفاده از GigJam میباشد. مایکروسافت نمونه های جذابتری از gig رو در یوتیوب منتشر کرده که نحوه تعامل با مشتری و پاسخ به مشتری برای یک کارشناس فروش را به صورت فوق العاده ای بررسی میکند. پیشنهاد میکنم برای آشنایی با GigJam این ویدئوی معرفی را نگاه کنید.

ویدئوی معرفی :  http://www.aparat.com/v/A5Odh

دانلود گیگ جم :  https://www.microsoft.com/en-us/gigjam/download.aspx

سایت رسمی گیگ جم : https://www.microsoft.com/en-us/gigjam

موفق باشید.

Posted: Monday, June 13, 2016 11:32 PM توسط Arash | پيام 0
در زمینه: ,
دانلود کنید : اولین آپدیت تجمعی شیرپوینت 2016 منتشر شد!

اولین آپدیت تجمعی یا Cumulative Update برای شیرپوینت 2016 پس از انتشار نسخه رسمی یا RTM منتشر شد.

این آپدیت، آپدیت ماه آوریل 2016 میباشد که برخی از مشکلات اولیه مشاهده شده در شیرپوینت 2016 را برطرف خواهد کرد.

جهت دریافت این آپدیت به لینک زیر مراجعه کنید :

Download SharePoint Server 2016 April 2016 CU

حهت دریافت آپدیت آفیس 2016 نیز به این آدرس رجوع کنید :

Download Office Server Update

سایر آپدیتهای مربوط به ماه آوریل 2016 برای شیرپوینت 2013 :

SharePoint Foundation: http://support.microsoft.com/en-us/kb/3114822

SharePoint Server 2013: http://support.microsoft.com/kb/3114938

Project Server 2013: http://support.microsoft.com/kb/3114936

Office Web Apps 2013: http://support.microsoft.com/kb/3114821

بیشتر بدانید: جداول دیتابیس های شیرپوینت 2013

دوستان سلام

همانطور که مطلع هستید شیرپوینت 2 نوع دیتابیس اصلی برای مدیریت اطلاعات خود ایجاد میکند، یکی Content Database ها هستند که اطلاعات سایت ها را در خود نگهداری می کنند و دیگری Config Database ها هستند که اطلاعات فارم شیرپوینت را در خود ذخیر می کنند. کانتنت دیتابیس ها میتوانند براساس ساختار شیرپوینت هر تعدادی در یک فارم شیرپوینت باشند اما Config Database ها به ازای هر فارم فقط یک عدد می باشند. نوع دیگر دیتابیس های شیرپوینت دیتابیس های سرویس اپلیکیشن ها هستند که اصلی نیستند و به ازای هر سرویس اپلیکیشن و نوع آن ایجاد میشوند.

اگر سری به جداول دیتابیس های شیرپوینت زده باشید، با انواع و اقسام فیلدها و ستون های مختلف مواجه خواهید شد. اما اینکه هر ستون به چه دلیلی ایجاد شده و چه اطلاعاتی را در خود نگه میدارد، بحث مهمی است که مایکروسافت به صورت جامع این اطلاعات را در سایت MSDN قرار داده است. برای مطالعه این اطلاعات به آدرسهای زیر مراجعه کنید :

مشاهده ساختار و روابط کلی دیتابیس کانتنت :

https://goo.gl/Ijbajw

مشاهده اطلاعات کامل Content Database :

https://goo.gl/jdmggK

مشاهده اطلاعات کامل Config Database :

https://goo.gl/V4Etqg

 

موفق باشید.

آیا مایکروسافت در ایران نماینده رسمی برای محصولات سازمانی دارد؟

دوستان سلام،

امیدوارم سال جدید رو با سلامتی و موفقیت شروع کرده باشید. یکی از سئوالاتی که اخیراً سازمانها و مشتریان به واسطه فعالیت تخصصی بنده در حوزه محصولات مایکروسافت به خصوص شیرپوینت، مطرح می کنند، بحث وجود نماینده یا نمایندگی رسمی مایکروسافت برای شیرپوینت و دیگر محصولات مایکروسافت در ایران است. تصمیم گرفتم در این باره و روشن شدن اذهان این عزیزان و علاقمندان مطلبی را در این پست نگارش کنم.

همانطور که مطلع هستید بحث عدم ارائه نمایندگی توسط مایکروسافت به شرکتهای ایرانی به سالهای قبل تر و از زمان شروع تحریم های امریکا علیه کشور عزیزمان ایران باز می گردد. این تحریم های مایکروسافت به دو علت صورت گرفت یکی تحریم کلی و مالی غرب و امریکا علیه ایران و دیگری عدم رعایت حقوق کپی رایت نرم افزار در ایران.

پس از توافقات انجام شده بین ایران و کشورهای غربی و آمریکا در اواخر سال 94، تحریم ها براساس توافق در حال برداشته شدن هستند اما در حوزه نرم افزار و خدمات مربوط به حوزه فناوری اطلاعات هنوز عملیاتی نشده است و یا هنوز شرکتهایی مانند مایکروسافت ورودشان به ایران را قطعی نکرده اند. مطمئناً مایکروسافت برنامه ای برای ورود به بازار ایران دارد، اما زمان آن مشخص نیست! این موضوع با سفر توماس مدنی مدیر فروش جهانی مایکروسافت در ایران در آبان ماه سال 94 برای بررسی بازار ایران رنگ و بوی قوی تری به خود گرفت.

البته مایکروسافت فعلاً به جهت فروش گوشی های هوشمند خود از روشهایی وارد بازار ایران شده است و تعدادی از شرکتهای حوزه موبایل ادعای نمایندگی رسمی مایکروسافت را دارند، (این موضوع هم توسط دوستان ما در سایت وینفون با دلیل و مدرک بررسی و منتفی شد) اما هنوز چیزی به صورت رسمی روی کاغذ و یا حتی از طریق مایکروسافت اعلام نشده است.

در حوزه نرم افزارهای سازمانی به خصوص شیرپوینت و ERP نیز وضع به همین صورت است ، هنوز به صورت رسمی نه شرکتی معرفی شده و نه این مجوز از طرف مایکروسافت به شرکتی در ایران داده شده است! بنده به واسطه نوع فعالیت شغلی با شرکتهای نرم افزاری و آی تی بسیار قدرتمند و بزرگی در ایران ارتباط دارم و هیچکدام آنها حتی با توجه به اینکه در حوزه محصولات سازمانی و ERP مایکروسافت چه در ایران و چه در امارات فعالیت های زیادی انجام داده اند، اجازه استفاده از کلمه پارتنری مایکروسافت در ایران را به خود نمی دهند!

مطمئن باشید اگر این مورد و مورد قبلی برای اعطای نمایندگی به شرکتهای ایرانی توسط مایکروسافت در هر لحظه ای صورت گیرد، مایکروسافت به صورت رسمی این موضوع را رسانه ای خواهد کرد، چون این موضوع اتفاق بسیار بزرگ در تعاملات تجاری مایکروسافت با ایران خواهد بود.

و در نهایت اینکه اگر شرکتی در ایران، این عنوان را به هر روشی با خود یدک می کشد از آن شرکت مدارک PartnerCertificate و Authorization مایکروسافت صرفاً برای کشور ایران (IRN-Iran)، نه عراق (IRQ-Iraq) ، امارات (UAE) و یا دیگر کشورها را خواستار شوید.

جهت اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم به این مطالب نیر رجوع کنید :

http://toranji.ir/?p=925758

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940630001179

http://winphone.ir/microsoft-has-representation-in-iran/

موفق باشید.

دانلود کنید : نسخه نهایی شیرپوینت سرور 2016

دوستان سلام

مایکروسافت نسخه نهایی یا RTM و پایدار شیرپوینت 2016 را جهت استفاده عمومی عرضه کرد.

طبق گفته کارشناسان، شیرپوینت 2016 برای مدیریت میلیونها سند و رکورد اطلاعاتی با بیشترین سرعت و بهترین عملکرد آماده شده است و بهینه سازی بسیاری در اکثر بخش ها صورت گرفته است.

به گفته مایکروسافت این نسخه شیرپوینت، پایدارترین، توسعه پذیرترین، بهینه سازی شده و امن ترین نسخه شیرپوینت تا کنون می باشد که عرضه شده است.

نسخه 2016 پراجکت سرور نیز همراه شیرپوینت 2016 و به صورت یک پکیج ارائه شده است و نیازی به پکیج نصب جدا نمیباشد و در نهایت به صورت یک سرویس قابل استفاده است.

همچنین براساس استراتژی جدید مایکروسافت، نسخه فاندیشن شیرپوینت دیگر عرضه نخواهد شد و کاربران برای این منظور میتوانند با حداقل هزینه (نه رایگان) از آفیس 365 استفاده کنند.

برای دانلود نسخه RTM شیرپوینت 2016 به آدرس زیر مراجعه کنید :

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=51493

برای مشاهده اطلاعات بیشتر به آدرس های زیر رجوع کنید :

https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc303422(v=office.16).aspx

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff631142(v=office.16).aspx

 

از دنیای شیرپوینت لذت ببرید Smile

رفع خطای File names can’t contain the following characters هنگام پیوست فایل در لیست های شیرپوینت 2013

دوستان سلام

اخیراً برخی از شرکت ها و همکاران گزارش داده اند که هنگام پیوست فایل در لیست های شیرپوینت 2013 با آنکه نام فایل و کاراکترهای آن جزو کاراکترهای مجاز میباشد اما همچنان خطایی به صورت پاپ آپ و به شرح ذیل دریافت می کنند و شیرپوینت مانع از پیوست سند در آیتم های لیست های شیرپوینت میشود:

"File names can’t contain the following characters:  & “ ? < > # {} % ~ ?/\."

این خطا به صورت تصویر زیر ظاهر می شود :

256729-20151125172401249-733258896

علت بروز این خطا مربوط به مجموعه آپدیت ماه آگوست 2015 مایکروسافت برای شیرپوینت 2013 میباشد! این خطا در آپدیت ماه اکتبر 2015 و این آپدیت امنیتی رفع شده است. حال اگر آمادگی آپدیت سرورهای شیرپوینت به آپدیت اکتبر 2015 و بعد از آن را دارید پس برای رفع این خطا این اقدام را سریعتر انجام دهید. اما اگر فرصت انجام این کار را ندارید، برای رفع موقتی مشکل فوق مراحل زیر را انجام دهید :

1- در آدرس زیر دو فایل با نام های Form.js و  Form.debug.js وجود دارد. ابتدا از این فایلها یک کپی تهیه کنید و سپس وارد مرحله بعد شوید :

C:\Program Files\Common Files\microsoft shared\Web Server Extensions\15\TEMPLATE\LAYOUTS

2- حال فایل Form.debug.js را با ادیتوری باز کنید و در ابتدای خط 5307 کد زیر را پیدا کنید :

else {
    if (IndexOfIllegalCharInUrlLeafName(filename) != -1) {
        alert(Strings.STS.L_IllegalFileNameError);
        return;
    }

و آنرا با کد زیر عوض کنید :

    else {
    var filNameOnly = filename.substring(filename.lastIndexOf('\\') + 1);
        if (IndexOfIllegalCharInUrlLeafName(filNameOnly) != -1) {
            alert(Strings.STS.L_IllegalFileNameError);
            return;
        }

فایل را ذخیره کنید.

3- حال فایل Form.js را با ادیتور باز کنید و متن کد زیر را پیدا کنید :

else{if(IndexOfIllegalCharInUrlLeafName(c)!=-1)

و آنرا با کد زیر عوض کنید :

else{var j=c.substring(c.lastIndexOf("\\")+1);if(IndexOfIllegalCharInUrlLeafName(j)!=-1)

فایل را ذخیره کنید.

4- اکنون کش مرورگر را پاک کنید و یک لیست را برای افزودن پیوست به آیتم های آن باز کنید و یک فایل پیوست کنید، در صورت کاراکترهای مجاز را در نام فایل رعایت کرده باشید، دیگر خطایی دریافت نخواهید کرد.

 

** لیست آخرین آپدیت های شیرپوینت 2010 و 2013 سایت مایکروسافت **

 

موفق باشید.

Step by Step Installing SharePoint 2016 - Preview

دوستان سلام

همانطور که مطلع هستید در تاریخ 24 آگوست 2015 نسخه پیش نمایش شیرپوینت 2016 یا همان نسخه جدید شیرپوینت مایکروسافت جهت بررسی کارشناسان شیرپوینت در سراسر دنیا عرضه گردید.

این نسخه، نسخه پیش نمایش و همراه با باگ و مشکلات اولیه میباشد و اینطور که مایکروسافت اعلام کرده، ممکن است در نسخه نهایی که قرار هست اوایل سال 2016 ارائه شود، امکانات و بخش هایی اضافه و یا تغییر کنند.

در هر صورت طبق روال سال های قبل، بنده هم این نسخه را دانلود و بر روی سرور نصب و راه اندازی کردم و تصمیم گرفتم تا تجربیات نصب و مراحل اون رو برای شما در وبلاگم قرار بدم. پس با من همراه باشید.

الف) پیش نیازهای نصب

پیش نیازهای نصب تقریباً همانند شیرپوینت 2013 میباشد و لیست آن به صورت ذیل می باشد :

لیست فوق تمام پیش نیازهای نصب شیرپوینت 2016 می باشد. آنها را بر روی سرور شیرپوینت دانلود و نصب کنید.

ب) نصب شیرپوینت 2016

نحوه نصب شیرپوینت 2016 همانند نصب شیرپوینت 2013 و به ترتیب زیر میباشد : (البته به جز مرحله 9 )

1- فایل Setup از پوشه نصب شیرپوینت 2016 را اجرا کنید. اگر پیش نیازها به درستی نصب شده باشند، از شما سریال نصب درخواست می شود که طبق تصاویر زیر وارد کنید :

2- اکنون توافقنامه مایکروسافت را مطالعه و پس از تایید continue را کلیک کنید.

3- محل ذخیره فایلهای شیرپوینت را مشخص و بر روی Install Now کلیک کنید.

4- شروع عملیات نصب شیرپوینت 2016 :

5- تکمیل عملیات نصب و اجرای Configuration Wizard شیرپوینت :

6- در این مرحله ویزارد کانفیگ شیرپوینت همانند شیرپوینت 2013 نمایش داده میشود، روی Next کلیک کنید :

7- حال گزینه Create a New Server Farm را برای ایجاد یک فارم شیرپوینت جدید انتخاب کنید :

8- سپس اطلاعات مربوط به سرور دیتابیس، نام دیتابیس کانفیگ شیرپوینت و اکانت دامین که دسترسی کامل بر روی سرور SQL دارد را وارد کنید :

9-

همانطور که دقت کردید، تمام مراحل قبلی همانند شیرپوینت 2013 بود، اما در شیرپوینت 2016 همانطور که پیش تر در این پُست اشاره کرده بودم یک قابلیت زیرساختی جدید به نام Min Role یا Server Role اضافه شده که با استفاده از آن می توانید نقش این سرور که شیرپوینت 2016 بر روی آن نصب می شود را هنگام کانفیگ شیرپوینت انتخاب نمایید. جزئیات این نقش ها به صورت زیر میباشد :

Front end

Service applications, services, and components that serve user requests belong on front-end web servers. These servers are optimized for fast performance.

Application

Service applications, services, and components that serve back-end requests, such as background jobs or search crawl requests, belong on Application servers. These servers are optimized for high throughput.

Distributed Cache

Service applications, services, and components that are required for a distributed cache belong on Distributed Cache servers. Optionally, you can configure these servers to also load balance farm traffic using the SharePoint Request Manager.

Search

Service applications, services, and components that are required for search belong on Search servers.

Custom

Custom service applications, services, and components that do not integrate with MinRole belong on Custom servers. The farm administrator has full control over which service instances can run on servers assigned to the Custom role. MinRole will not control which service instances are provisioned on this role.

Single-Server Farm

Service applications, services, and components required for a single-machine farm belong on a Single-Server Farm. A Single-Server Farm is meant for development, testing, and very limited production use. A SharePoint farm with the Single-Server Farm role cannot have more than one SharePoint server in the farm.

ImportantImportant:

The Standalone Install mode is no longer available in SharePoint Server 2016 IT Preview. The Single-Server Farm role replaces the Standalone Install mode available in previous SharePoint Server releases. Unlike Standalone Install, the SharePoint administrator must separately install and prepare Microsoft SQL Server for SharePoint. The SharePoint administrator must also configure the SharePoint farm services and web applications, either manually or by running the Farm Configuration Wizard.

11

 

10- در این مرحله پورت مربوط به سایت Central Admin را به همراه نوع Authentication را انتخاب نمایید :

11- اکنون عملیات را جهت اعمال و شروع تنظیمات تایید نمایید :

13

14

12- خب در اینجا عملیات نصب و کانفیگ شیرپوینت تکمیل یافت. حال در این مرحله میبایست همانند شیرپوینت 2013، تنظیمات ساخت و ایجاد سرویس اپلیکیشن های مربوط به شیرپوینت 2016 را انجام دهید. این مرجله نیز مانند شیرپوینت 2013 میباشد، با این تفاوت که در پایین لیست سرویس اپلیکیشن ها، گزینه جدیدی به نام سرویس اضافه شده است. از طریق این بخش میتوانید سرویس های دیگری که نیاز هست در فارم شیرپوینت شما اجرا شوند را انتخاب نمایید. موارد جدیدی در بین سرویس ها مشاهده میشود که در مطالب بعدی مفصل تشریح خواهم کرد :

15

13- حال پس از ایجاد سرویس ها در فارم شیرپوینت نوبت ساخت اولین سایت کالکشن روت برای شیرپوینت 2016 می باشد :

16

14- نصب و تنظیمات اولیه شیرپوینت 2016 به طور کامل انجام شد و گزارشی از آن به صورت تصویر زیر به شما نمایش داده میشود :

17

15- نمایی از محیط سایت تیمی شیرپوینت 2016 :

18

خب، خسته نباشید. در 15 مرحله نصب شیرپوینت 2016 را برای شما با استفاده از تصاویر تشریح کردم. پس از نصب شیرپوینت 2016 بررسی ای بر روی امکانات آن و مقایسه ای با نسخه 2013 شیرپوینت انجام دادم که در مطلب جداگانه ای آنرا تشریح خواهم کرد. فقط به این نکته اشاره کنم که تغییرات ایجاد شده در نسخه 2016 صرفاً زیرساختی و از بین بردن برخی محدودیت های شیرپوینت در زیرساخت و تا حدودی افزایش Performance میباشد و از لحاظ ظاهری و امکانات، مورد جدیدی به چشم نمی خورد و ساختار سایت ها، نوار مشکی بالای سایت ها و امکانات موجود در مخازن اسناد یا Library ها کاملاً تداعی کننده فضای آفیس 365 و شیرپوینت آنلاین میباشد!

موفق باشید Smile

مشاهده کنید : پشتیبانی کامل از زبان فارسی و تقویم هجری شمسی در ویندوز 10 (بروز رسانی شد)

دوستان سلام

پس از انتشار ویندوز 10 در 29 جولای 2015 ، بنده نیز علاقمند شدم تا همچون سایر دوستان، ویندوز لپ تاپم را به 10 آپگرید نمایم. امروز موفق شدم این کار را انجام دهم و ویندوز 8.1 لپ تاپ به 10 آپگرید شد. البته حدود 2 ساعت این بروزرسانی زمان برد ولی با موفقیت… Smile

یکی از نکاتی که خیلی کنجکاو شدم تا در اولین فرصت پس از ارتقاء به ویندوز 10 بررسی کنم، تقویم شمسی ویندوز 10 بود که مایکروسافت پیش تر قول آن را داده بود.  پس از بررسی به قسمت های زیر در ویندوز برخورد کردم که به درستی تقویم شمسی رو پشتیبانی می کنند! نمونه عکس هایی از ویندوز 10 در ادامه قراردادم که شاید شما هم علاقمند باشید تا بدون صرف هزینه و به رایگان تقویم شمسی را در ویندوز تجربه کنید :

1- تقویم شمسی در کنار ساعت ویندوز :

1

2- تقویم شمسی در مرور فایل ها و فولدر ها :

2

3- تقویم شمسی در Calendar یا تقویم ویندوز :

3

4- تقویم شمسی در تنظیمات control panel :

4

5- امکان انتخاب زبان ویندوز به صورت کاملاً فارسی

1

6- فارسی شدن  منوی استارت، تنظیمات و همه بخشهای ویندوز 10

4

2

حتی فارسی شدن مرورگر Edge و پیشنهاد اولیه سایت های فارسی!

3

و این است حس های خوب مایکروسافت به کاربران فارسی زبان و ایرانی، از این بهتر نمیشه!! Smile

امیدوارم هر چه زودتر شاهد پشتیبانی مایکروسافت از زبان فارسی و تقویم شمسی در تمام محصولاتش به خصوص  محصول دوست داشتنی شیرپوینت باشیم. Smile

با مایکروسافت Sway ایده های خود را ثبت کنید

دوستان سلام

از این پس تصمیم دارم تا در این وبلاگ علاوه بر حوزه تخصصیم یعنی شیرپوینت به معرفی سرویس ها و خدمات مختلف مایکروسافت بپردازم و در بعضی زمینه ها نیز به صورت تخصصی اطلاعاتی را در اختیار شما دوستانم قرار بدم.

در این پُست  Sway یکی از جدیدترین محصولات مایکروسافت را به شما معرفی خواهم کرد.

Sway یکی از محصولات مجموعه آفیس میباشد که فعلاً به صورت یک سرویس آنلاین در اختیار علاقمندان قرار گرفته است. Sway به شما کمک میکند تا ایده ها و رویدادهای ذهنی ساده تا چند میلیاردی خود را در حوزه های شخصی، اداری و دانشگاهی به صورت آنلاین و سریع ثبت و به اشتراک بگذارید.

sway 

ایده ها و رویدادهای ذهنی شما میتواند به صورت یک فایل presentation که شامل تصویر، متن ، ویدئو و … میباشد، ایجاد شود و شما می توانید محتوای اطلاعاتی خود را از طریق سرویس های آنلاین مانند یوتیوب، فیسبوک، تویتر و … به پرزنتیشن خود وارد کنید. فایلهای نهایی شما قابل نمایش بر روی گوشی هوشمند، تبلت و لپ تاپ میباشد.

در حال حاضر ثبت نام و استفاده از Sway صرفا از طریق سایت Sway امکان پذیر میباشد. پیشنهاد میکنم این ابزار را تجربه کنید.

به راحتی انواع دستورات PowerShell شرپوینت را بسازید!

سلام

احتمالاً شما عزیزان هم در هنگام کار با شیرپوینت و به خصوص بخش مدیریت و نگهداری شیرپوینت نیاز به استفاده از دستورات پاورشل PowerShell را داشته اید. اما حفظ کردن دستورات پاورشل با توجه به تعداد زیاد دستورات و سوییچ های هر دستور کاری زمانبر و سخت می باشد.

در سایت مایکروسافت با یک صفحه جالب جهت تولید انواع و اقسام دستورات پاورشل برخورد کردم که از طریق این صفحه میتوانید به راحتی دستورات پاورشل به همراه پارامترهای مورد نظر خود را برای محصولات شیرپوینت 2010 و 2013 و شیرپوینت آنلاین و آفیس 365 با استفاده از قابلیت (Drag & Drop) تولید نمایید و در انتها دستورات را کپی و به سرور شیرپوینت منتقل نمایید.

آدرس صفحه

پیشنهاد میکنم این صفحه را برای استفاده های بعدی حتماً Bookmark کنید Smile

1

نگاهی به قابلیت ها و امکانات جدید شیرپوینت 2016

دوستان سلام

همانطور که پیش تر در این پُست اشاره کردم مایکروسافت در حال تدارک برای ارائه نسخه جدید محصول استراتژیک شیرپوینت، یعنی شیرپوینت 2016 است. تا کنون اطلاعات رسمی محدودی در مورد امکانات و قابلیت های این نسخه در اینترنت منتشر شده و موثق ترین اطلاعات مربوط به کنفرانس های اخیر Build 2015 و Ignite 2015 میباشد.

طی بررسی هایی که انجام دادم، لیستی از امکانات و قابلیت های جدید شیرپوینت 2016 از منابع مختلف جمع آوری کردم و تصمیم گرفتم جهت اطلاع شما دوستانم در این پُست به آنها اشاره کنم. این قابلیت ها بسیار جالب و جذاب هستند و شامل موارد ذیل می باشند :

1- طبق صحبت های قبلی تیم آفیس مایکروسافت، قرار بر حذف و بازنشستگی سرویس Infopath در شیرپوینت بود که این موضوع با خبر جدیدی که منتشر شد، فعلاً تا اطلاع ثانوی منتفی شد و کاربران شیرپوینت می توانند از اینفوپث که با آفیس 2016 ارائه خواهد شد، در شیرپوینت 2016 نیز استفاده نمایند. این میتونه خبر خیلی خوبی برای افرادی که از اینفوپث در شیرپوینت 2010 و 2013 استفاده می کردند باشد. متن خبر :

“Specifically, InfoPath Forms Services will be included in the next on-premises release of SharePoint Server 2016, as well as being fully supported in Office 365 until further notice. Customers will be able to confidently migrate to SharePoint Server 2016 knowing that their InfoPath forms will continue to work in their on-premises environments, as well as in Office 365.

The InfoPath 2013 application remains the last version to be released and will work with SharePoint Server 2016.”

2- سرویس User Profile به خاطر برخی مشکلاتی که کاربران با آن مواجه شدند، حذف خواهد شد. البته امکان AD Import همچنان وجود خواهد داشت و در صورتیکه شما نیاز به استفاده از سرویس User Profile را دارید میبایست FIM(Forefront Identity Manager) را به صورت سرور مجزا و خارج از فارم شیرپوینت راه اندازی کنید.

image

3- قابلیت جدیدی به نام Durable Links به شیرپوینت 2016 اضافه شده است که با استفاده از این قابلیت، تمام آدرس های URL در شیرپوینت براساس Resource ID ها تولید خواهند شد. به این معنی که با تغییر نام  و یا جابه جایی یک سند، لینک به آن سند در شیرپوینت از بین نخواهد رفت و همچنان باقی خواهد ماند.

4- قابلیت Delve و Office Graph که جزو امکانات آفیس 365 می باشد، به شیرپوینت On-Premise نیز اضافه خواهد شد. با استفاده از این قابلیت شما میتوانید گرافی از تمام فعالیت هایتان بر روی اسناد و فایل ها در شیرپوینت داشته باشید. Delve به شما کمک خواهد کرد که کلیه اسناد را در یک نما مشاهده کنید و تعداد بازدیدها، کامنت ها، لایک ها، اشتراک ها و پیگیری ها را بر روی هر سند به صورت مجزا داشته باشید. این قابلیت به صورت رسمی در جولای 2015 به آفیس 365 اضافه خواهد شد و در شیرپوینت 2016 نیز به صورت یک Service Application قرار خواهد گرفت. با اضافه شدن این قابلیت در شیرپوینت، صفحه پروفایل کاربران دستخوش تغییر بزرگی خواهد شد تا با نمای کاملتری فعالیت های کاربران را مشاهده کنید. Delve در جستجوی اطلاعات در شیرپوینت 2016 نیز تعبیه شده است.

delve-main

5- در مورد محتوا و لیست ها، تغییرات زیر اتفاق افتاده است :

 • محدودیت حجم Content Database ها به ترابایت ارتقاء پیدا کرد.
 • شما میتوانید 100.000 مجموعه سایت یا سایت کالکشن در هر Content Database داشته باشید.
 • محدودیت 5000 آیتم در لیست ها برداشته شد و List Threshold افزایش پیدا کرد.
 • محدودیت ماکزیمم سایز فایل ها به 10 گیگابایت افزایش پیدا کرد.
 • محدودیت ایندکس آیتم ها در جستجو به 500 میلیون آیتم ارتقاء پیدا کرد.
 • محدودیت تعداد کاراکترها در URL ها برداشته شد.
 • قابلیت DLP یا Data Loss Protection به شیرپوینت اضافه شد.
 • قابلیت رمزگذاری روی اطلاعات و اسناد به شیرپوینت اضافه شد.

6- قابلیت Zero Down Time جهت نصب آپدیت ها و پچ های شیرپوینت، به شیرپوینت 2016 اضافه شده است. این موضوع یک قابلیت بسیار مهم است که نصب آپدیت ها بدون قطع شدن سرور ها و سرویس های شیرپوینت صورت خواهد گرفت. همچنین مایکروسافت در شیرپوینت 2016 آپدیت ها را از حجم بالا به حجم های خیلی کمتر کاهش داده است و نصب آپدیت ها به صورت سایلنت در بک گراند فارم و بدون کوچکترین اختلالی در سرویس ها انجام می شود. نصب کلیه آپدیت ها به صورت آنلاین خواهد بود و  CU های ماهانه دیگر منتشر نخواهند شد.

7- Health Analyzer به صورت پیشرفته تری در دسترس ادمین شیرپوینت قرار خواهد گرفت. و امکانات زمانبندی جهت Fix کردن مشکلات و issue ها به این بخش اضافه شده است.

8- پیش نیازهای نرم افزاری مورد نیاز برای نصب شیرپوینت 2016 :

 • سیستم عامل ویندوز سرور 2012 نگارش R2 و ویندوز سرور 10
 • بانک اطلاعاتی SQL Server 2014 نسخه 64 بیتی همراه سرویس پک 1
 • Windows Management Framework 3.0
 • Application Server Role
 • Web Server (IIS) Role
 • Microsoft .NET Framework 4.5.2
 • Update for the .NET Framework 4 (KB2898850)
 • Microsoft SQL Server 2012 Native Client
 • Microsoft Identity Extensions
 • Microsoft Sync Framework Runtime v1.0 SP1 (x64)
 • Windows Server AppFabric 1.1
 • Windows Identity Foundation v1.1
 • Microsoft Information Protection and Control Client
 • Microsoft WCF Data Services

9- پیش نیازهای سخت افزاری جهت نصب شیرپوینت 2016 :

 • برای محیط Single Server : حداقل 16-24 گیگابایت رم، حداقل 80 گیگابایت هارد دیسک و  یک CPU نسخه 64 بیتی  با 4 هسته
 • برای محیط Farm Server : حداقل 12-16 گیگابایت رم، حداقل 80 گیگابایت هارد دیسک و  یک CPU نسخه 64 بیتی  با 4 هسته

10- و اما قابلیت جدید و خیلی مهم در راه اندازی شیرپوینت 2016، قابلیت MinRole یا Minimal Role میباشد. MinRole به ادمین شیرپوینت در نصب شیرپوینت کمک خواهد کرد. MinRole شامل 5 تنظیمات اولیه برای نصب و پیکربندی شیرپوینت 2016 میباشد که در زمان کانفیگ و نصب فارم قابل انتخاب توسط ادمین میباشد. پس از نصب شیرپوینت 2016 و در موقع کانفیگ ویزارد، صفحه ای با 5 گزینه به صورت زیر برای شما نمایان خواهد شد :

minrole-sp2016

در این صفحه 5 پیکربندی پیش فرض در اختیار شما قرار خواهد گرفت و براساس نوع عملکرد سرور نصب شده در فارم، یکی از گزینه ها را انتخاب خواهید کرد.و شیرپوینت براساس این Role در سرور موجود عمل خواهد کرد.

جزئیات هر Role به شرح ذیل می باشد :

Special Load
Reserved for services to be isolated from other services, I.e. 3rd party, PerformancePoint, etc.

Web Front End
Services end user requests, optimized for low latency.

Single Server Farm
Provisions all services on the server for a single server deployment.  This role is provided for evaluation and development purposes.

Search
Reserved for Search services.

Application
Services the backend jobs or the requests triggered by backend jobs, optimized for high throughput.

Distributed Cache
Services distributed cache for the farm. Optionally, the server assigned to this role can load balance end user requests among the web front ends.

 

از دنیای شیرپوینت لذت ببرید. Smile

این مطلب بروزرسانی خواهد شد ……

نسخه بعدی شیرپوینت: SharePoint 2016

سلام

در 2 فوریه 2015 جولیا وایت (Julia White) مدیر بخش توسعه محصول آفیس مایکروسافت در مطلبی در وبلاگ مایکروسافت، خبرهای خوبی در مورد نسخه بعدی شیرپوینت یعنی شیرپوینت 2016 ارائه کرد. در ادامه مهمترین بخشها از مطالب ایشان را مرور خواهیم کرد.

- نسخه بعدی شرپوینت نسخه 2016 خواهد بود نه 2015!

- زمان عرضه نهایی شیرپوینت 2016 ، نیمه دوم و اواخر سال 2015 پیش بینی شده.

- برخلاف نظرات خیلی از کارشناسان، مایکروسافت فعلا از شیرپوینت به صورت On-Premise (استقرار در سازمان) حمایت خواهد کرد و معتقد است که خیلی از سازمان ها به دلایل مختلف آمادگی مهاجرت به فضای ابری یا Cloud مایکروسافت و استفاده از شرپوینت آنلاین یا آفیس 365 را ندارند. لذا نسخه 2016 نیز با رویکرد توسعه در سطح On-Premise تولید و تقویت یافته است.

- از مهمترین اتفاقاتی که در شیرپوینت 2016 روی خواهد داد، اتصال آفیس 365 به شیرپوینت 2016 از طریق Hybrid میباشد که امکان استفاده و توسعه برنامه ها، App ها و قابلیت های آفیس 365 در شرپوینت  2016 را به شرکتهایی که از نسخه On-Premise شرپوینت استفاده میکنند و فعلا تمایلی به انتقال به Cloud را ندارند، خواهند داد. همچنین تجربه جدیدی از Cloud به اینگونه کاربران ارائه خواهد شد. این موضوع سبب شده است که شیرپوینت 2016 از لحاظ امنیت، پایداری و قابلیت اطمینان بهترین نسخه تا به امروز باشد.

Main-graphic-new-020215-1024x540

 

- جولیا وایت اشاره کرده که کاربران از قابلیت های جدید شرپوینت شگفت زده خواهند شد. به دلیل اینکه این نسخه از شرپوینت طراحی، تولید و تست شده بر مبنای استراتژی Software as a Service مایکروسافت یا همان SaaS است و  در توسعه آن از طراحی و هسته SharePoint Online نیز استفاده شده است.

- توسعه بخش مدیریت متمرکز کاربران و همه ارتباطات کاربران در آفیس 365 و شیرپوینت 2016 از دیگر امکاناتی است که به این دو محصول اضافه خواهد شد و تجربه جدیدی برای کاربران خواهد بود.

- در مقاله فوق، از برنامه ریزی مایکروسافت برای ایجاد و توسعه قابلیت های بیشتر در آفیس 365 در سال 2015 اشاره شده که از جمله آنها استفاده از Enterprise Search ، Office Delve در بخش جستجو، استفاده از NextGen Portal به عنوان ابزار توسعه پرتال ، توسعه OneDrive برای بخش مدیریت فایلها و پشتیبانی از آن در iOS و اندروید ، توسعه Team Site در بخش فعالیتهای تیمی سازمان، ارتقاء Power BI به عنوان ابزار گزارش ساز، توسعه Yammer برای بخش Social در آفیس 365  میباشند.

از دنیای شیرپوینت و محصولات مایکروسافت در سال 2015 لذت ببرید Smile

آیا مایکروسافت در نسخه بعدی شرپوینت همانند ویندوز 10 از تقویم شمسی پشتیبانی خواهد کرد

سلام دوستان

همانطور که مطلع هستید مایکروسافت در چند روز گذشته طی مراسمی از ابزارها و تکنولوژی های جدید خود از جمله ویندوز 10 رونمایی کرد.

یکی از خبرهای مهمی که به تازگی در وبلاگ ها و انجمن های فارسی منتشر شده، پشتیبانی ویندوز 10 از تقویم شمسی یا همان Persian Calendar میباشد. بله درست است! مایکروسافت به درخواست ایرانی ها برای افزودن تقویم شمسی به ویندوز 10 پاسخ مثبت داد و این امکان به تازگی به ویندوز 10 اضافه شد. Smile

اما این درخواست کاربران از کجا و چه طریقی مطرح شده است؟!

مایکروسافت از طریق درگاه صدای کاربران خود در این آدرس ، به درخواستهای کاربران و مشتریانش از سراسر دنیا گوش میدهد و جالب است که به درخواست های با رای بالا در سریعترین زمان پاسخ داده و آنرا عملیاتی میکند. یکی از بیشترین درخواست های مطرح شده از سمت کاربران فارسی زبان اضافه شدن تقویم شمسی به ویندوز 10 میباشد که مایکروسافت با برچسب “تکمیل شد”به صورت زیر به آن پاسخ داد :

image

و از این پس ویندوز 10 علاوه بر زبان فارسی که در ویندوزهای 7 و 8 پشتیبانی شده بود، از تقویم شمسی نیز پشتیبانی خواهد کزد… Smile

اینطور که مشخص است مایکروسافت با مدیریت نادلا، تمام تلاش خود را برای جلب رضایت کاربران و اعمال فیدبک های آنها در محصولاتش انجام می دهد و با این رویکرد جدید احتمال پشتیبانی از زبان و تقویم شمسی در نسخه بعدی محصولاتش از جمله شرپوینت را قوت بخشید.

برای اینکه ما کاربران شرپوینت هم بتوانیم درخواست خود را مبنی بر پشتیبانی زبان فارسی و تفویم شمسی در محصول شرپوینت و پراجکت سرور در سایت “صدای کاربران” مطرح کنیم، بنده هم اکنون یک پیشنهاد جدید در این سایت ایجاد کردم که آماده رای دهی توسط شما دوستان و همکاران عزیز میباشد.

لطفا با ورود به آدرس های زیر و رای دهی به این پیشنهاد، مایکروسافت را بیش از پیش ترغیب به پشتیبانی از زبان فارسی و تقویم شمسی در نسخه بعدی شرپوینت نمایید.  Smile

https://windows.uservoice.com/forums/265757-windows-feature-suggestions/suggestions/7009360-add-persian-language-and-calendar-to-sharepoint-an

یا 

https://windows.uservoice.com/forums/265757-windows-feature-suggestions?query=add%20persian%20language%20and%20calendar%20to%20sharepoint%20and%20project%20server

 لطفا دقت کنید که نیازی نیست حتماً نظری را ارسال کنید، صرفا انتخاب 3 رای (3 Vote) با ارزش تر و مهم تر است.

موفق باشید.

پست هاي بيشتر صفحه بعدي »