PSPCommunity.org ورود | ثبت نام | كمك

آرش آقاجانی (Arash Aghajani)

Technical Persian Blog Focus on Microsoft SharePoint Products and Technologies

اخبار

بيشترين بازديد شده

نگاهی به قابلیت ها و امکانات جدید شیرپوینت 2016

دوستان سلام

همانطور که پیش تر در این پُست اشاره کردم مایکروسافت در حال تدارک برای ارائه نسخه جدید محصول استراتژیک شیرپوینت، یعنی شیرپوینت 2016 است. تا کنون اطلاعات رسمی محدودی در مورد امکانات و قابلیت های این نسخه در اینترنت منتشر شده و موثق ترین اطلاعات مربوط به کنفرانس های اخیر Build 2015 و Ignite 2015 میباشد.

طی بررسی هایی که انجام دادم، لیستی از امکانات و قابلیت های جدید شیرپوینت 2016 از منابع مختلف جمع آوری کردم و تصمیم گرفتم جهت اطلاع شما دوستانم در این پُست به آنها اشاره کنم. این قابلیت ها بسیار جالب و جذاب هستند و شامل موارد ذیل می باشند :

1- طبق صحبت های قبلی تیم آفیس مایکروسافت، قرار بر حذف و بازنشستگی سرویس Infopath در شیرپوینت بود که این موضوع با خبر جدیدی که منتشر شد، فعلاً تا اطلاع ثانوی منتفی شد و کاربران شیرپوینت می توانند از اینفوپث که با آفیس 2016 ارائه خواهد شد، در شیرپوینت 2016 نیز استفاده نمایند. این میتونه خبر خیلی خوبی برای افرادی که از اینفوپث در شیرپوینت 2010 و 2013 استفاده می کردند باشد. متن خبر :

“Specifically, InfoPath Forms Services will be included in the next on-premises release of SharePoint Server 2016, as well as being fully supported in Office 365 until further notice. Customers will be able to confidently migrate to SharePoint Server 2016 knowing that their InfoPath forms will continue to work in their on-premises environments, as well as in Office 365.

The InfoPath 2013 application remains the last version to be released and will work with SharePoint Server 2016.”

2- سرویس User Profile به خاطر برخی مشکلاتی که کاربران با آن مواجه شدند، حذف خواهد شد. البته امکان AD Import همچنان وجود خواهد داشت و در صورتیکه شما نیاز به استفاده از سرویس User Profile را دارید میبایست FIM(Forefront Identity Manager) را به صورت سرور مجزا و خارج از فارم شیرپوینت راه اندازی کنید.

image

3- قابلیت جدیدی به نام Durable Links به شیرپوینت 2016 اضافه شده است که با استفاده از این قابلیت، تمام آدرس های URL در شیرپوینت براساس Resource ID ها تولید خواهند شد. به این معنی که با تغییر نام  و یا جابه جایی یک سند، لینک به آن سند در شیرپوینت از بین نخواهد رفت و همچنان باقی خواهد ماند.

4- قابلیت Delve و Office Graph که جزو امکانات آفیس 365 می باشد، به شیرپوینت On-Premise نیز اضافه خواهد شد. با استفاده از این قابلیت شما میتوانید گرافی از تمام فعالیت هایتان بر روی اسناد و فایل ها در شیرپوینت داشته باشید. Delve به شما کمک خواهد کرد که کلیه اسناد را در یک نما مشاهده کنید و تعداد بازدیدها، کامنت ها، لایک ها، اشتراک ها و پیگیری ها را بر روی هر سند به صورت مجزا داشته باشید. این قابلیت به صورت رسمی در جولای 2015 به آفیس 365 اضافه خواهد شد و در شیرپوینت 2016 نیز به صورت یک Service Application قرار خواهد گرفت. با اضافه شدن این قابلیت در شیرپوینت، صفحه پروفایل کاربران دستخوش تغییر بزرگی خواهد شد تا با نمای کاملتری فعالیت های کاربران را مشاهده کنید. Delve در جستجوی اطلاعات در شیرپوینت 2016 نیز تعبیه شده است.

delve-main

5- در مورد محتوا و لیست ها، تغییرات زیر اتفاق افتاده است :

 • محدودیت حجم Content Database ها به ترابایت ارتقاء پیدا کرد.
 • شما میتوانید 100.000 مجموعه سایت یا سایت کالکشن در هر Content Database داشته باشید.
 • محدودیت 5000 آیتم در لیست ها برداشته شد و List Threshold افزایش پیدا کرد.
 • محدودیت ماکزیمم سایز فایل ها به 10 گیگابایت افزایش پیدا کرد.
 • محدودیت ایندکس آیتم ها در جستجو به 500 میلیون آیتم ارتقاء پیدا کرد.
 • محدودیت تعداد کاراکترها در URL ها برداشته شد.
 • قابلیت DLP یا Data Loss Protection به شیرپوینت اضافه شد.
 • قابلیت رمزگذاری روی اطلاعات و اسناد به شیرپوینت اضافه شد.

6- قابلیت Zero Down Time جهت نصب آپدیت ها و پچ های شیرپوینت، به شیرپوینت 2016 اضافه شده است. این موضوع یک قابلیت بسیار مهم است که نصب آپدیت ها بدون قطع شدن سرور ها و سرویس های شیرپوینت صورت خواهد گرفت. همچنین مایکروسافت در شیرپوینت 2016 آپدیت ها را از حجم بالا به حجم های خیلی کمتر کاهش داده است و نصب آپدیت ها به صورت سایلنت در بک گراند فارم و بدون کوچکترین اختلالی در سرویس ها انجام می شود. نصب کلیه آپدیت ها به صورت آنلاین خواهد بود و  CU های ماهانه دیگر منتشر نخواهند شد.

7- Health Analyzer به صورت پیشرفته تری در دسترس ادمین شیرپوینت قرار خواهد گرفت. و امکانات زمانبندی جهت Fix کردن مشکلات و issue ها به این بخش اضافه شده است.

8- پیش نیازهای نرم افزاری مورد نیاز برای نصب شیرپوینت 2016 :

 • سیستم عامل ویندوز سرور 2012 نگارش R2 و ویندوز سرور 10
 • بانک اطلاعاتی SQL Server 2014 نسخه 64 بیتی همراه سرویس پک 1
 • Windows Management Framework 3.0
 • Application Server Role
 • Web Server (IIS) Role
 • Microsoft .NET Framework 4.5.2
 • Update for the .NET Framework 4 (KB2898850)
 • Microsoft SQL Server 2012 Native Client
 • Microsoft Identity Extensions
 • Microsoft Sync Framework Runtime v1.0 SP1 (x64)
 • Windows Server AppFabric 1.1
 • Windows Identity Foundation v1.1
 • Microsoft Information Protection and Control Client
 • Microsoft WCF Data Services

9- پیش نیازهای سخت افزاری جهت نصب شیرپوینت 2016 :

 • برای محیط Single Server : حداقل 16-24 گیگابایت رم، حداقل 80 گیگابایت هارد دیسک و  یک CPU نسخه 64 بیتی  با 4 هسته
 • برای محیط Farm Server : حداقل 12-16 گیگابایت رم، حداقل 80 گیگابایت هارد دیسک و  یک CPU نسخه 64 بیتی  با 4 هسته

10- و اما قابلیت جدید و خیلی مهم در راه اندازی شیرپوینت 2016، قابلیت MinRole یا Minimal Role میباشد. MinRole به ادمین شیرپوینت در نصب شیرپوینت کمک خواهد کرد. MinRole شامل 5 تنظیمات اولیه برای نصب و پیکربندی شیرپوینت 2016 میباشد که در زمان کانفیگ و نصب فارم قابل انتخاب توسط ادمین میباشد. پس از نصب شیرپوینت 2016 و در موقع کانفیگ ویزارد، صفحه ای با 5 گزینه به صورت زیر برای شما نمایان خواهد شد :

minrole-sp2016

در این صفحه 5 پیکربندی پیش فرض در اختیار شما قرار خواهد گرفت و براساس نوع عملکرد سرور نصب شده در فارم، یکی از گزینه ها را انتخاب خواهید کرد.و شیرپوینت براساس این Role در سرور موجود عمل خواهد کرد.

جزئیات هر Role به شرح ذیل می باشد :

Special Load
Reserved for services to be isolated from other services, I.e. 3rd party, PerformancePoint, etc.

Web Front End
Services end user requests, optimized for low latency.

Single Server Farm
Provisions all services on the server for a single server deployment.  This role is provided for evaluation and development purposes.

Search
Reserved for Search services.

Application
Services the backend jobs or the requests triggered by backend jobs, optimized for high throughput.

Distributed Cache
Services distributed cache for the farm. Optionally, the server assigned to this role can load balance end user requests among the web front ends.

 

از دنیای شیرپوینت لذت ببرید. Smile

این مطلب بروزرسانی خواهد شد ……

Posted: Friday, May 15, 2015 12:47 PM توسط Arash

نظرات

fmardi گفته:

مثل همیشه مطلب بسیار عالی و مختصر و مفیدی بود

ممنون

# August 25, 2015 1:26 PM
نظرات افراد ناشناس غير فعال مي باشد