PSPCommunity.org ورود | ثبت نام | كمك

آرش آقاجانی (Arash Aghajani)

Technical Persian Blog Focus on Microsoft SharePoint Products and Technologies

اخبار

بيشترين بازديد شده

How to create SharePoint 2010 list forms using InfoPath 2010

همانطور که تاکنون در وبلاگها و سایتهای مختلف مطالعه کرده اید، شیرپوینت 2010 بسیاری از مشکلات و محدودیتهای موجود در شیرپوینت 2007 را برطرف کرده و حتی در خیلی از بخشها امکانات جدیدتری را در اختیار کاربران قرار داده است.

یکی از قابلیتهای مهم و پرکاربردی که در این نسخه بهیود یافته، ارتباط شیرپوینت 2010 با محصولات آفیس 2010 در سطح پیشرفته تر میباشد. به طوری که شما به راحتی میتوانید انواع فرمها، جریانهای کاری و ... را در محصولات آفیس 2010 طراحی و در شیرپوینت 2010 استفاده کنید.

در ادامه مطالب وبلاگم تصمیم دارم تا به صورت قدم به قدم چند نمونه از این ارتباطات را به شما دوستانم آموزش بدم تا بیشتر از پیش با توانایی های محصولات 2010 مایکروسافت آشنا شوید.

اگر به خاطر داشته باشید، در شیرپوینت 2007 طراحی و ساخت صفحات ورود اطلاعات یا همان NewForm ها در لیست ها سخت بود و انعطاف پذیری لازم را نداشت. برای تولید این فرمها باید آنها را در شیرپوینت دیزاینر لود می کردید و با استفاده از قالب های Custom List Form و یا List Form آنها را در صفحات ایجاد میکردید. اینکار محدودیت بسیاری داشت و اگر یک زمان نیاز به ورود اطلاعات به صورت پشت سرهم داشتید میبایست برای هر بار صفحه NewForm را باز و مجددا اطلاعات را ثبت میکردید.

در شیرپوینت 2010 تمام موارد فوق به شکل و شیوه جدیدتری و با استفاده از ابزار InfoPath 2010 به صورت منعطف تری قابل پیاده سازی است.

در این پست نحوه طراحی و تولید فرمهای ورود اطلاعات و همچنین ثبت پشت سر هم اطلاعات در لیست های شیرپوینت را توسط Repeating Table ایجاد شده در فرم اینفوپث! برای شما دوستانم تشریح میکنم.

1- فرض کنید یک سایت شیرپوینتی 2010 با آدرس http://SpSrv:2010 داریم.این سایت شامل 2 لیست اطلاعاتی خواهد بود. یکی لیست Products یا محصولات برای نگهداری محصولات شرکت و دیگری لیست "اطلاعات مشتریان" که اطلاعات مشتریان را از طریق فرمی که در ادامه طراحی خواهیم کرد در آن ثبت میکنیم.

2- ابتدا وارد سایت شیرپوینتی شوید و یک لیست با نام Products ایجاد کنید. آیتمهای زیر را به عنوان محصولات شرکت وارد کنید :

12

2- حال InfoPath 2010 را باز کنید و از منوی File بخش New گزینه SharePoint List را کلیک کنید.(شکل زیر)

Untitled

3- پنجره Data Connection Wizard باز شده و آدرس سایت را در آن وارد کنید و دکمه Next را کلیک کنید. (شکل زیر)

2

4- در پنجره بعدی در قسمت Create a New SharePoint List نام لیست جدید را برای ایجاد وارد کنید. نام لیست "اطلاعات مشتریان" میباشد. دکمه Next را کلیک کنید. (شکل زیر)

3

5- در پنجره نهایی، گزینه Manage Multiple list items with this form را انتخاب کنید و دکمه Finish را جهت ایجاد لیست مورد نظرمان کلیک کنید. (شکل زیر)

4

6- اکنون وارد بخش طراحی فرم ورود اطلاعات خواهید شد. در منوی سمت راست یا Fields ، ستونهای پیش فرض ایجاد شده برای لیست را مشاهده میکنید. ما نیاز داریم تا ستونهای جدیدی با خصوصیات زیر برای لیستمان ایجاد کنیم. اینکار را با کلکیک بر روی گزینه Add Fields در پایین منو انجام دهید. ( نام فیلد Title را با دوبار کلیک به "نام مشتری" تغییر دهید.)

 

نام فیلد

نوع

نام شرکت Single Line of Text
تلفن تماس Single Line of Text
شهر Choice
خرید داشته ؟ Yes/No
نام محصول Lookup allow multiple Selection

 

پس از ایجاد ستونها منوی Fields به صورت شکل زیر خواهد بود:

5

7- اکنون ستونهای فرم ورود اطلاعات در وسط صفحه را پاک کنید . وارد منوی Layouts از Ribbon بالای صفحه شوید. در سمت چپ از گزینه Change To استفاده و مورد Repeating Table را انتخاب کنید :

15

8- از منوی Fields ستونهای مورد نظر را بکشید و به داخل باکس Repeating Table در فرم اطلاعاتی بندازید! حال میتوانید از گزینه های طراحی فرم رنگ بندی مورد علاقه خود را بر روی فرم اعمال کنید. فرم شما چیزی شبیه شکل زیر خواهد بود :

6

9- خب کار طراحی فرم تمام شد! وارد منوی File شوید و از بخش Info گزینه Quick Publish را کلیک کنید.

7

پس از تکمیل عملیات Publish لیست شما آماده ثبت اطلاعات خواهد بود. (پیغام زیر)

8

10- با کلیک بر روی Open the SharePoint list in the browser لیست ایجاد شده را باز کنید.

11- گزینه Add New Item از لیست "اطلاعات مشتریان" را کلیک کنید. شکل زیر را مشاهده خواهید کرد :

9

همانطور که مشاهده میکنید، این فرم دارای یک دکمه Insert Item است! بله، این گزینه به شما کمک خواهد کرد هر چند تا رکورد که علاقمند هستید را از طریق همین فرم وارد و در لیست ثبت نمایید!

10

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید من دو رکورد اطلاعاتی مختلف را از طریق یک فرم وارد و ثبت کردم :

13

خب خسته نباشید! اکنون به راحتی میتونید ترکیبهای مختلف رو در فرمهای InfoPath ایجاد کنید و به عنوان فرم ورود اطلاعات لیستهای شیرپوینت استفاده کنید. از این بهتر نمیشه! ;)

در پُست بعدی در مورد امکانات بسیار جذاب Visio 2010 و ارتباطش با شیرپوینت مطالبی رو آموزش خواهم داد.

شاد و موفق باشید.

Posted: Monday, September 20, 2010 10:52 PM توسط Arash

نظرات

mjavadtalab گفته:

سلام من تو مرحله اول وارد کردن نام سایت با مشکل مواجه میشم

همش پیغام :the operation could not be completed

میده.

لطفا راهنماییم کنید

# July 30, 2012 6:32 PM

hosaarta گفته:

آرش جان استاد بنده بودید در خدمات انفورماتیک.سئوالی دارم.چگونه می توان همان لیستهای خود شیرپوینت را در قالب فرمهای اینفوپث نشان دادو مثلا مانند همان لیستهای شیرپوینت با آن برخورد کرد.مثلا اگر روی نام سندی کلیک کنیم داونلود شود.کلا فرمهای اینفو زیباترند تا شکل خود لیست شیرپوینت.هدفم تغییر شکل لیستهای جاری شیرپوینت هست.نمیدونم تونستم منظورم را ادا کنم یا نه.ممنون می شم اگه کمی راهنماییم کنی.

# December 18, 2013 12:21 PM

Arash گفته:

@hosaarta

برای اینکار میتونید از repeating table ها در فرم اینقوپث استافده کنید و اونرو به لیست متصل کنید تا به صورت جدولی اطلاعات لیست رو به شما نمایش بده. حالا هر تغییری که بخواهید میتونید در این فرم لحاظ کنید یا امکاناتی رو اضافه کنید. بعد این فرم رو به صورت وب پارت در همون لیست شرپوینت اضافه کنید تا جایگزین view فعلی شرپوینت شود.

# January 2, 2014 12:59 PM
نظرات افراد ناشناس غير فعال مي باشد